Budowa wraz z przebudową drogi gminnej ul. Polna o nr 002863F oraz 002818F w Lubiszynie
Postępowanie nr Z13/38512
Urząd Gminy Lubiszyn
Plac Jedności Robotniczej 1 66-433 Lubiszyn NIP: 5991170207Terminy
Termin składania
Termin otwarcia
Szczegóły postępowania
Tryb postępowania
Znak sprawy
Rodzaj zamówienia
Progi postępowania
Kwota planowana
Data publikacji kwoty
Przedmiot postępowania
Opis przedmiotu
1) Przedmiot zamówienia stanowi:Budowa wraz z przebudową drogi gminnej ul. Polna o nr 002863F oraz 002818F w Lubiszynie
2) Wspólny Słownik Zamówień:
45000000-7 Roboty budowlane
45233120-6 Roboty w zakresie budowy dróg
3) Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia, opis wymagań zamawiającego w zakresie realizacji i odbioru określają:
- dokumentacja projektowa - załącznik nr 8 do SWZ,
- przedmiar - załącznik nr 9 do SWZ,
- projektowane postanowienia umowy – załącznik nr 7 do SWZ.
Wszystkie wymagania określone w dokumentach wskazanych powyżej stanowią wymagania minimalne, a ich spełnienie jest obligatoryjne. Niespełnienie ww. wymagań minimalnych będzie skutkować odrzuceniem oferty jako niezgodnej z warunkami zamówienia na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp.
4) Gwarancja i rękojmia
- Minimalny wymagany okres gwarancji wynosi 36 miesięcy,
- Wymagany okres rękojmi wynosi 5 lat na wykonany przedmiot umowy w zakresie robót budowlanych
Lista pytań
Lp. | Tytuł pytania | Data wysłania pytania | Status |
---|---|---|---|
1. |
Pytanie dot. poz. nr 19 - Odcinek nr 2
Pytanie dot. poz. nr 19 - Odcinek nr 2 Treść pytania:Dzień dobry.
W przedmiarze dot. Budowy ul. Polnej - Odcinek 2 w poz. nr 19 (Wykonanie warstwy wyrównawczej z AC 16W gr. min 3 cm (średnio 5 cm) nie została zawarta ilość?
Proszę o informację jaką należy przyjąć?
Załączniki do pytania:Odpowiedź:Załączniki do odpowiedzi: |
07.06.2021 | |
2. |
PYTANIA
PYTANIA Treść pytania:Pytanie 1
Dotyczy Rozdziału I pkt 2 lit. b SWZ oraz § 14 ust 1 Załącznika nr 7 do SWZ - Projektowane postanowienia umowy: Prosimy o potwierdzenie, że w sytuacji, gdy Wykonawca zamierza powierzyć wykonanie części zamówienia Podwykonawcy, jednak nie polega na jego zasobach i na etapie składania ofert nie jest mu jeszcze znana nazwa Podwykonawcy, może jedynie wskazać część zamówienia, którą zamierza powierzyć Podwykonawcy, bez nazwy Podwykonawcy. Brak wskazania w ofercie Wykonawcy nazw tych Podwykonawców nie będzie zatem podstawą do negatywnych konsekwencji wobec Oferenta, w szczególności do odrzucenia jego oferty przez Zamawiającego. Prosimy również o potwierdzenie, że wskazanie w formularz oferty zakresu/części zamówienia, jaki Wykonawca zamierza powierzyć w ramach podwykonawstwa nie wyklucza zmiany lub poszerzenia tego zakresu na etapie realizacji robót.
Pytanie 2
Dotyczy rozdziału I pkt 10 SWZ: Prosimy o wyjaśnienie jak należy rozumieć zapis, że „Zamawiający uwzględnił całkowitą wartość tego zamówienia przy obliczaniu wartości niniejszego zamówienia publicznego”, w kontekście udzielania zamówień na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy Pzp?
Pytanie 3
Dotyczy rozdziału II pkt 6 SWZ: Prosimy o wyjaśnienie na jakiej podstawie Zamawiający przewiduje termin realizacji przedmiotu zamówienia określony datą (30.11.2021 r.). Zgodnie z art. 436 pzp Umowa zawiera postanowienia określające w szczególności planowany termin zakończenia usługi, dostawy lub robót budowlanych, oraz, w razie potrzeby, planowane terminy wykonania poszczególnych części usługi, dostawy lub roboty budowlanej, określone w dniach, tygodniach, miesiącach lub latach. Wobec powyższego wnosimy o dokonanie stosownej zmiany w zakresie terminu realizacji.
Pytanie 4
Dotyczy Rozdziału II pkt 12 ppkt 6 SWZ: Zgodnie z brzmieniem wskazanego zapisu „Cena ofertowa/ceny jednostkowe muszą obejmować wszystkie koszty związane z realizacją przedmiotu zamówienia, wszystkie inne koszty oraz ewentualne upusty i rabaty a także wszystkie potencjalne ryzyka ekonomiczne, jakie mogą wystąpić przy realizacji przedmiotu umowy, wynikające z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawierania umowy.” Prosimy o potwierdzenie, że obowiązek uwzględnienia w wynagrodzeniu wszelkich kosztów związanych z realizacją przedmiotu umowy dotyczy wyłącznie kosztów możliwych do oszacowania na podstawie dostarczonej przez Zamawiającego w dokumentacji, nie obejmuje zaś kosztów niemożliwych do przewidzenia na etapie oferowania, w szczególności wynikających z błędów/braków od wskazanych w dokumentacji warunków gruntowych, wodnych, archeologicznych, ujawnia się nie zinwentaryzowanych lub błędnie zinwentaryzowanych instalacji podziemnych itp., oraz że w przypadku konieczności wykonania robót wynikających z zaistnienia ww. okoliczności wykonawca otrzyma wynagrodzenie dodatkowe.
Zwracamy uwagę, iż chociaż zgodnie z art. 632 k.c. "Jeżeli strony umówiły się o wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac", to jednak należy pamiętać, iż rozmiar i koszt prac, o których mowa w treści i tego przepisu, dotyczy wyłącznie rozmiaru prac ujętych w dokumentacji przetargowej oraz kosztów możliwych do oszacowania na podstawie dostarczonej przez Zamawiającego dokumentacji oraz odbytej wizji lokalnej, nie obejmuje zaś kosztów robót, których wykonanie okazało się konieczne w celu realizacji przedmiotu zamówienia wskutek zaistnienia okoliczności niemożliwych wcześniej do przewidzenia. Rozszerzenie zakresu zamówienia o roboty nieprzewidziane w dokumentacji projektowej lub koszty niemożliwe do wyceny na etapie oferowania byłoby sprzeczne z przepisami prawa zamówień publicznych, jako wykraczające poza określenie przedmiotu zamówienia w SWZ. Prace nieprzewidziane w dokumentacji projektowej nie stanowią, bowiem przedmiotu zamówienia objętego ceną oferty. Zwracamy uwagę, że na etapie oferowania żaden wykonawca nie ma możliwości zweryfikowania dokumentacji projektowej i terenu budowy w takim stopniu, aby móc ocenić jej prawidłowość i brak ewentualnych błędów, które mogą ujawnić się dopiero w toku realizacji robót, jak również nie ma obiektywnej możliwości i wykluczenia wystąpienia nieprzewidzianych warunków terenu budowy. W związku z powyższym, wycena wszelkich utrudnień, które mogą zajść w toku realizacji umowy nie jest możliwa. Powyższe stanowisko znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej (np. w wyroku w sprawie KIO/UZP 184/10), która stwierdziła jednoznacznie, że przerzucanie na wykonawcę całego ryzyka gospodarczego wynikającego z błędów i braków dokumentacji projektowej jest niedopuszczalne. W powyższym wyroku Izba stwierdziła m.in., iż ryczałt nie może obejmować tego, czego zamawiający nie przewidział w dokumentacji projektowej, a także tego, czego nie można było przewidzieć na etapie przygotowania oferty.
Pytanie 5
Dotyczy § 1 ust. 6 Załącznika nr 7 do SWZ - Projektowane postanowienia umowy: Zgodnie z brzmieniem wskazanego zapisu Wykonawca zobowiązany jest do wykonania kompletnej dokumentacji powykonawczej, w tym uzyskania wszelkich zgód i pozwoleń, jeżeli będą wymagane do zamknięcia inwestycji. Prosimy o wyjaśnienie co mieści się pod pojęciem „wszelkich zgód i pozwoleń”, o których mowa w tym przepisie, w szczególności prosimy o wyjaśnienie czy wykonawca jest zobowiązany do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
Pytanie 6
Dotyczy § 3 ust. 3 lit c Załącznika nr 7 do SWZ - Projektowane postanowienia umowy: Prosimy o potwierdzenie, że w przypadku napotkania na niewybuchy, niewypały, obiekty o znaczeniu archeologicznym oraz niezinwentaryzowane lub błędnie zinwentaryzowane instalacje/sieci w stosunku do stanu wynikającego z dokumentacji wykonawczej w przypadku konieczności wykonania ich przebudowy, naprawy lub usunięcia, termin wykonania umowy ulegnie odpowiedniemu przedłużeniu, co najmniej o czas, w którym wykonawca nie mógł realizować robót, a w przypadku konieczności wykonania robót nieprzewidzianych w opisie zamówienia na skutek zaistnienia ww. okoliczności wykonawca otrzyma wynagrodzenie dodatkowe.
Pytanie 7
Dotyczy § 3 ust. 6 lit c Załącznika nr 7 do SWZ - Projektowane postanowienia umowy: Prosimy o wyjaśnienie czy przesłanka opisana w we wskazanym przepisie stanowi również podstawę do zmiany wynagrodzenia umownego? Prosimy o potwierdzenie, że w sytuacji konieczności wykonania robót dodatkowych nieprzewidzianych w opisie zamówienia wykonawca otrzyma wynagrodzenie dodatkowe.
Pytanie
Dotyczy § 5 pkt 1 Załącznika nr 7 do SWZ - Projektowane postanowienia umowy: W jakim terminie zamawiający spełni obowiązek określony w § 5 ust. 1 Załącznika nr 7 do SWZ - Projektowane postanowienia umowy?
Pytanie 8
Dotyczy § 5 pkt 3 Załącznika nr 7 do SWZ - Projektowane postanowienia umowy: Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający zapewnia nadzór autorski.
Pytanie 9
Dotyczy § 5 pkt 4 Załącznika nr 7 do SWZ - Projektowane postanowienia umowy: W jakim terminie Zamawiający przekaże wykonawcy teren budowy?
Pytanie 10
Dotyczy § 7 pkt 1 Załącznika nr 7 do SWZ - Projektowane postanowienia umowy: W jakim terminie Wykonawca jest zobowiązany do przystąpienia do realizacji przedmiotu umowy?
Pytanie 11
Dotyczy § 7 pkt 15 Załącznika nr 7 do SWZ - Projektowane postanowienia umowy: Czy zamawiający posiada ostateczną decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedmiotu umowy?
Pytanie 12
Dotyczy § 15 ust. 3 Załącznika nr 7 do SWZ - Projektowane postanowienia umowy: Czy zamawiający będzie pobierał od wykonawcy opłatę za zajęcie pasa drogowego? Wnosimy o usunięcie zapisu, gdyż obecny zapis SWZ jest niezgodny z art. 40 Ustawy o Drogach Publicznych. Skoro zezwolenie na zajęcie pasa drogowego i wymiar opłaty oraz ewentualne nałożenie kary następuje w drodze decyzji administracyjnej, należy wskazać, iż zobowiązanym z tego tytułu jest strona, czyli inwestor. Wskazane przez dr K. Sobieralskiego (Zajęcie pasa drogowego a zamówienia publiczne Przetargi Publiczne nr 3/2007, s. 27) stanowisko zostało powszechnie przyjęte przez UZP, który uznaje za niedopuszczalne praktyki stosowane przez zamawiających, wyłaniających wykonawcę w trybie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych , gdy już w specyfikacji istotnych warunków zamówienia określa się, że wykonawcę obciążać będą koszty zajęcia pasa drogowego (opłaty i kary). Zatem jeśli w trakcie przeprowadzanej inwestycji zachodzi konieczność zajęcia pasa drogowego, to uzyskanie zezwolenia, wniesienie opłaty czy też poniesienie konsekwencji niezastosowania się do przepisów należy do zadań zamawiającego. W związku z powyższym, wnioskujemy o usunięciu z SWZ zapisów dotyczących poniesienia kosztów związanych z zajęciem pasa ruchu drogowego przez Wykonawcę. W przeciwnym wypadku prosimy o podanie stawki za zajęcie pasa drogowego
Pytanie 13
Dotyczy § 22 ust. 1 lit g Załącznika nr 7 do SWZ - Projektowane postanowienia umowy:
W związku z brzmieniem wskazanego zapisu prosimy o wyjaśnienie:
a) Czy i w jakiej wysokości (% wartości inwestycji) zamawiający jest uprawniony do otrzymania dofinansowania na realizację przedmiotu zamówienia na mocy zawartej umowy o dofinansowanie?
b) W jakim terminie Zamawiający jest zobowiązany do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego?
c) Czy dofinansowanie zostało już Zamawiającemu udzielone? Jeśli tak, to w jakiej wysokości.
c) Czy dofinansowanie ze środków Funduszu Dróg Samorządowych została już udzielone Zamawiającemu ? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
d) W jakiej wysokości Zamawiający przewiduje środki finansowe na poszczególne lata 2021, 2022? Informacja ta jest niezbędna w celu rzetelnej kalkulacji kosztów ew. finansowania zadania.
Pytanie14
Wykonawca prosi o uzupełnienie dokumentacji projektowej o szczegółowe specyfikacje techniczne.
Pytanie15
Wykonawca prosi o uzupełnienie dokumentacji projektowej o informację jaka jest projektowana kategoria ruchu na przebudowywanej drodze
Pytanie 16
Wykonawca prosi o informację mieszankę jakiego typu należy zastosować do warstwy wiążąco-wyrównawczej. Zapisy dokumentacji projektowej są w tym zakresie niejednoznaczne
Pytanie 17
Wykonawca prosi o uzupełnienie dokumentacji projektowej o opinię geotechniczną oraz o informację do jakiej grupy nośności zostało zakwalifikowane podłoże gruntowe.
Załączniki do pytania:Odpowiedź:Załączniki do odpowiedzi: |
04.06.2021 |
Załączniki
Dodatkowe informacje
Warunki korzystania z platformy
- Wykorzystujemy platformę zakupową Logintrade jako narzędzie do kontaktów z wykonawcami.
- Rejestracja w bazie wykonawców, przeglądanie ogłoszeń oraz składanie ofert handlowych jest bezpłatne.
- Jeśli nie posiadasz konta na platformie zakupowej Logintrade, zarejestruj się w bazie wykonawców w celu otrzymania loginu i hasła do swojego konta. Jedno konto wykonawcy umożliwia otrzymywanie ogłoszeń od wielu Zamawiających.
- Regulamin Platformy zakupowej jest dostępny w panelu rejestracyjnym.